26.03.2026
17 ақпанда логопед мұғалімі 3 сынып оқушысы Липская Вероникамен жеке сабақ өткізді. Тақырыбы: «Адамның тұщы суды ұқыпты пайдалануы. Суды тазарту әдістері». Сөздерде, сөз тіркестерінде және біртұтас сөйлеуде (Ш) дыбысты автоматтандыру .
Сабақтың мақсаты мен міндеттері
Сабақтың мақсаты әр түрлі сөйлеу және танымдық тапсырмаларды орындау арқылы оқушының сөйлеуіндегі [Ш] дыбысын автоматтандыруға бағытталған. Тапсырмалар:
«Әр түрлі сөйлеу позицияларында [Ш] дыбыстың дұрыс айтылуын автоматтандыру; фонемалық есту және есту-сөйлеу зейінін дамыту;
«Су. Суды тазарту»тақырыбында біртұтас сөйлеуді қалыптастыру (сөйлемдер, мәлімдемелер жасау);
танымдық қызығушылық пен экологиялық ойлауды дамыту.
Сабақ нақты құрылымға және логикалық дәйектілікке ие болды:
ұйымдастырушылық сәт;
артикуляциялық және тыныс алу гимнастикасы;
[Ш] дыбысты автоматтандыру буындар мен сөздерде;
суды тазарту тақырыбы бойынша ойын және танымдық тапсырмаларды орындау;
[Ш] дыбысты сөйлемдерде және келісімді сөйлеуде автоматтандыру;
сабақтың нәтижесі, рефлексия.
Барлық кезеңдер өзара байланысты және ортақ мақсатқа бағынышты болды.
Сабақ барысында қолданылды:
ойын әдістері;
көрнекі әдістер (суреттер, схемалар, мнемоникалық кестелер);
ауызша әдістер (әңгіме, сұрақтар, сөйлеу нұсқаулары);
практикалық тапсырмалар (сөйлемдер, сөз тіркестерін құрастыру).
Қызмет түрлерінің кезектесуі білім алушының тұрақты назарын қолдауға ықпал етті. Оқушы сабақ тақырыбына қызығушылық танытты, тапсырмаларды орындауға белсенді қатысты, сұрақтарға ынтамен жауап берді. [Ш] дыбыстың айтылуы сөздер мен сөйлемдерде сенімдірек болды, бұрмаланулар саны азайды. Сөйлеуде дыбысты өз бетінше қолдануда оң динамика байқалды.